ס"ד
‏יום שלישי י"ז סיון תש"ף
‏09 יוני 2020
איגרת מנהל אגף החינוך לכלל ההורים והתלמידים בשלומי
הורים, תלמידים ומורים יקרים,
משרד הבריאות עדכן אותנו כי בשלומי שלושה תושבים אשר נדבקו בנגיף הקורונה ואחת מהן היא מורה בביה"ס היסודי ע"ש יצחק בן צבי. המורה שמצבה הבריאותי קל, שוהה בביתה בבידוד מאז יום רביעי האחרון, ה-3.6.2020.
בחקירה האפידמיולוגית שנערכה עולה כי שהתה במחיצת תלמידי כיתות ד-ו ואנשי הצוות החינוכי ובשל כך, בהתאם להוראת משרד הבריאות התלמידים וצוותי ההוראה הללו ישהו בבידוד מלא ויחלו בלמידה מרחוק עד ליום 17/06/2020 כולל. יודגש כי המורה וכלל צוות ביה"ס הקפידו על עטיית מסכות, שמירת מרחק והקפדה על היגיינה.
בהתייעצות שקיימנו עם משרד החינוך ומשרד הבריאות הוחלט כי בשלב זה, בית הספר לא יפעל החל מהבוקר, יום שלישי, י"ז בסיון, תש"ף, ה-9.6.
אנו מבקשים להדגיש ולהקפיד כי על התלמידים לשהות בבידוד מוחלט בביתם וכן, אנו מבקשים כי אחים הלומדים בגני הילדים ובבתי הספר הרב מימון ואורט יישארו אף הם בבית וננהג במשנה זהירות עד לאחר בדיקת קורונה.
באשר למשפחות המבודדים – יש לפעול ע"פ הנחיות משרד הבריאות למשפחות המבודדים המפורסמים בדף הפייסבוק של המועצה.
ייתכן כי בעקבות מידע חדש זה, יתעוררו מחדש דאגות בקשר לבריאותנו ובריאות ילדינו. תגובות אלה נורמליות למצב זה.
אולם דאגות אלו עלולות להטריד את מחשבותינו ולהפריע לתפקוד במהלך היום. חשוב להזכיר לעצמנו כי עלינו לפעול על פי ההנחיות, ובתוכן שמירה על מרחק, חבישת מסכה ושמירה על היגיינה.
במצב הנוכחי ,יש לכם ההורים תפקיד חשוב לסייע לילדיכם בעיבוד החוויה ולעזור להם להפחית את המתח. להלן מספר המלצות לגבי אופן ניהול שיחה עם ילדיכם ולגבי התנהלות בימים הקרובים:
• תיווך רגוע וענייני של המצב: שיחה בטון רגוע תעביר תחושת ביטחון שבכוחם לשמור על עצמם ולהמשיך בשגרה ככל שניתן.
• תנו מקום למגוון של רגשות ושוחחו עם הילדים על רגשותיהם תוך התחברות לכוחות שלהם ושל בני המשפחה. למשל הזכירו להם על אתגרים אחרים איתם התמודדו בהצלחה, הזכירו להם את התמיכה המשפחתית וכד'.
• פעילויות, עשייה ותפקידים: חשובה ביותר פעילות ומילוי תפקידים, בניית שגרה מסודרת וצפויה, כגון שמירה על שעות שינה, המשך הלמידה מרחוק וכד'
• מתן מידע מדויק ואמין (על פי הידוע לנו באותה נקודת זמן). חשוב למנוע (עד כמה שניתן) חשיפה למידע לא מהימן, ללא תיאורים דרמטיים ופרטים מיותרים.
• היו ערניים לתופעות של האשמת הקורבן - מגפת הקורונה מזמנת מצבים שבהם משפחות וילדים מוצאים את עצמם מואשמים בהפצת המחלה או מבודדים. ישנה נטייה טבעית כשקורה משהו רע לחפש אשמים, אף אחד לא בוחר להיות חולה ובוודאי לא להדביק אחרים. הדבר החשוב ביותר להחלמה, לצד ההיבט הרפואי, הינו תמיכה חברתית. חשוב להימנע מכל שיח שיש בו האשמת הקורבן ושיימינג .

לא פשוט לנו כמבוגרים לעמוד מול הילדים במצב של אי ודאות ודאגה. יחד עם זאת, חשוב לאמץ גישה אופטימיות ולבחור להסתכל על ה"יש"- חשיבה חיובית מקדמת בריאות נפשית.
זכרו, אתם לא לבד! להתייעצות ניתן לפנות ליועצת ביה"ס או לקו החם של השירות הפסיכולוגי חינוכי, במספר הטלפון: 04-9808041 אשר מופעל לאור המצב 24/7.
אגף החינוך והנהלת בית הספר יהיו בקשר רציף עם המורים, ההורים והתלמידים.
אנו נשוב ונעדכן עם כל מידע חדש שיעלה.
שולח בהזדמנות זו ברכת החלמה מהירה למורה ובריאות איתנה.

שלכם,
יוחאי כמיסה
מנהל אגף החינוך


100846590_3290976714280060_7181093299237683200_o